Hem / Nyheter / Branschnyheter / Vilket är bättre, PVC eller PU-läder? En guide för soffor, bilar, väskor och skor

Vilket är bättre, PVC eller PU-läder? En guide för soffor, bilar, väskor och skor

Oct 09, 2026 ------ Branschnyheter

Det korta svaret: Fyra frågor avgör det

Innan du jämför datablad, svara på dessa fyra frågor om slutprodukten. De löser PVC-mot-PU-debatten snabbare än någon specifikationstabell - och i de flesta kommersiella tillämpningar pekar de mot en korrekt specificerad PVC.

  1. Vad är den dominerande slitmekanismen? Friktion, nötning, upprepad avtorkning, luftfuktighet och flamexponering gynnar PVC. PU kan erbjuda en kant i mycket lågtemperaturflex och ultramjuk touch, men den kanten måste vägas mot hydrolysrisk.
  2. Vad berör ytan? Solskyddsmedel, svett, desinfektionsmedel och fet mat är rutinmässiga utmaningar. En lågmigrerande PVC med en skyddande topplack motstår daglig rengöring bra. Alkoholbaserade desinfektionsmedel och vissa lösningsmedel kan angripa vissa PU-täckskikt.
  3. Hur viktig är beröring? PU kan kännas mjukare under de första tio sekunderna, men PVC kan skummas, ytbehandlas och präglas för att ge en mjuk touch samtidigt som det behåller bättre stöd, formbevarande och rengöringsbarhet.
  4. Vad är ersättningskostnaden? En korrekt specificerad PVC-rulle ger ofta en lägre kostnad per bruksår eftersom den inte hydrolyserar, tål rengöringsmedel och håller prägling. En billig PU kan misslyckas snabbare i varma, fuktiga förhållanden.

Om applikationen är en mycket trafikerad, avtorkningsyta i ett kontrollerat inomhusklimat, är PVC normalt det rationella valet. Om applikationen är en ultralätt, soft touch, andningsbar eller lågluktande nisch kan PU övervägas. Allt annat bör förhandlas fram med PVC som standardriktmärke, inte som budgetnedgång.

Vad PVC och PU-läder egentligen är

Båda materialen är belagda tyger, inte hudar. En "läder"-etikett i kategorin syntetiskt beskriver en polymerhud bunden till en textilbaksida. Det är därför två rullar med samma namn kan bete sig helt olika: polymeren, mjukgöraren eller polyolen, baksidan och beläggningsprocessen förändrar alla resultatet.

PVC konstläder

PVC konstläder is built from polyvinyl chloride resin, softened with plasticisers such as DINP, DOTP or DIDP, then blended with calcium carbonate fillers, heat stabilisers and pigments. The paste is coated onto a knitted polyester or cotton backing, and often expanded into a foam layer to create a soft hand feel. Typical commercial constructions weigh between 480 and 900 g/m² and run from 0.5 mm to 1.5 mm thick. The plasticiser content, often 25 to 35 percent of the compound, is the single biggest variable in quality. A properly formulated PVC can be low-migration, cold-flexible, flame-retardant, low-odour and highly cleanable. Budget PVC problems usually come from low-grade plasticiser and excessive filler, not from PVC chemistry itself.

PU konstläder

PU konstläder uses polyurethane resin rather than PVC. The polymer can be built on polyester polyol, polyether polyol or polycarbonate polyol, and that choice determines hydrolysis resistance. Most PU is produced by transfer coating: the resin is cast onto release paper, dried, then laminated to a knit or woven backing, which allows fine grain reproduction. Microfiber PU goes further and impregnates a three-dimensional nonwoven bundle to imitate the fibre structure of real leather. PU coatings normally weigh 300 to 650 g/m², which matters for weight-sensitive products such as luggage and footwear. However, lighter weight often means a thinner coating, and standard polyester PU remains vulnerable to hydrolysis in hot, humid service. Solvent-based PU also carries its own emissions profile. A more detailed technical breakdown of the two chemistries is available in our comparison of the skillnader mellan PVC-konstläder och PU-konstläder .

PVC vs PU-läder: Jämförelse sida vid sida

Tabellen nedan visar typiska kommersiella intervall från vanliga produktionsserier. Behandla siffrorna som en utgångspunkt för specifikation, inte som universella konstanter. En välformulerad PVC kan överträffa en dåligt formulerad PU på flera rader samtidigt, och PVC förblir det mer stabila valet i fuktiga, torkande och flamskyddade applikationer.

Typiska kommersiella värden för belagt syntetiskt läder; faktisk prestanda varierar med formulering, baksida, tjocklek och finish.
Egendom PVC konstläder PU konstläder
Baskemi PVC-harts, icke-begränsad mjukgörare, CaCO3-fyllmedel, stabilisatorer Polyuretanharts, polyester, polyeter eller polykarbonatpolyol
Typisk vikt 480 till 900 g/m² 300 till 650 g/m²
Handkänsla Justerbar från fast till mjuk genom skumning och finish; håller djup prägling Mjuk och varm i början, men ofta tunnare och mindre stödjande
Nötning, Martindale ISO 12947 25 000 till 60 000 cykler standard; kontraktsbetyg kan nå 80 000 till 150 000 40 000 till 150 000 cykler, högre för mikrofiber men kan falla efter fuktig åldring
Flex vid låg temperatur, ISO 5402 Kan formuleras för -20 °C eller lägre med rätt mjukgörare Bra lågtemperaturflex med polykarbonatkvaliteter, men kostnads- och hydrolysavvägningar gäller
Varm och fuktig åldring Hydrolyserar inte; Mjukgörare med låg migration förblir stabila Polyester-polyolkvaliteter kan hydrolysera över 70 °C och 90 % RH
Flambeteende Inneboende självsläckande; lågrökformuleringar tillgängliga Brinner lättare, behöver tillsatta flamskyddsmedel, kan droppa
Andningsförmåga Solid PVC är låg, men mikroperforerad och skummad PVC förbättrar komforten Högre, speciellt mikrofiber, men ofta med lägre hållfasthet och hydrolysrisk
Rengöringstolerans Utmärkt med neutrala rengöringsmedel, vatten och rutinmässiga desinfektionsmedel Bra, men vissa topplack är känsliga för alkohol
Prisindex 100 (baslinje) 120 till 180 beroende på polyol och process
Passar bäst till Högtrafikerade, avtorkningsbara, fuktiga, flamskyddade, fordons-, möbler-, fitness- och väggtäckande ytor Beröringskritiska, ultralätta, andningsbara och luktsvaga nischytor

Hållbarhet: Nötning, Flex och vad som verkligen dödar varje material

Hållbarhetsargument går vanligtvis fel eftersom folk jämför fel felläge. PVC dör sällan av nötning; när det misslyckas beror det oftast på att en billig formulering använde för mycket fyllmedel eller fel mjukgörare. Med en mjukgörare med låg migration och ett skyddande täckskikt kan PVC behålla sin ytintegritet i flera år. PU dör sällan av förlust av mjukgörare; det dör av hydrolys eller från en topplack som inte tål upprepad böjning.

Nötningsbeständighet

På en Martindale-rigg kommer en välbyggd PVC-klädsel vanligtvis att hålla 25 000 till 60 000 cykler innan synliga ytförändringar, vilket är tillräckligt för kontraktsmöbler, skolsittplatser och fordonsdörrpaneler. Kontraktsklassad PVC kan nå 80 000 till 150 000 cykler. PU, särskilt mikrofiber-PU, överstiger ofta 100 000 cykler i torra förhållanden, men dess fördel minskar eller vänder efter het, fuktig åldring. Om applikationen involverar konstant glidkontakt plus rengöring och fukt, förblir PVC den mer förutsägbara specifikationen.

Flex trötthet och kall spricka

Flexometrar böjer en materialremsa genom en fast vinkel tills den spricker. Flexibel PVC med en mellanklass mjukgörare kan nå 50 000 till 150 000 cykler vid rumstemperatur. Prestanda vid låga temperaturer beror på valet av mjukgörare, inte på PVC som familj; en korrekt formulerad PVC kan hantera kallt klimat. Polykarbonatbaserad PU klarar kall flex märkbart bättre, men det kostar mer och medför fortfarande hydrolysrisk i varma, fuktiga förhållanden.

Hydrolys och fuktigt åldrande

Detta är PU:s akilleshäl. Standard polyester-polyol PU som lagras eller används över ungefär 70 °C och 90 % relativ luftfuktighet kan brytas ner vid esterbindningen, vilket ger en klibbig, kritaktig yta som lossnar från baksidan. Polyeter- och polykarbonatpolyoler förbättrar motståndskraften dramatiskt, men de kostar mer. PVC hydrolyserar inte. Om din produkt skickas genom tropiska hamnar, sitter i en varm behållare eller fungerar i en ångmiljö, är PVC med mjukgörare med låg migration den säkrare standarden innan du godkänner provet.

Nötningshållfastheten bibehålls efter fem år i varma, fuktiga förhållanden

100 % 75 % 50 % 25 % 0 % År 0 År 1 År 2 År 3 År 4 År 5
PVC, mjukgörare med låg migration PU, standard polyesterpolyol

Illustrativ trend baserad på typiska fältavkastningar; en lågmigrerande PVC håller ytintegriteten längre i fuktig värme, medan standardpolyester PU förlorar styrka snabbare när hydrolysen börjar.

Kostnad: Enhetspriset är inte det antal som spelar roll

Priset per meter är den minst användbara kostnadssiffran i ett konstläderprojekt. Det som spelar roll är kostnaden per tjänsteår, och det siffran inkluderar ersättningsarbete, transport av en andra försändelse och anseendeskadan av en sviktande yta.

Ta ett projekt för gästfrihetssittplatser med 100 m² synlig klädsel. Standard PVC för 6,20 USD per meter kostar 620 USD för den första beläggningen. Kontraktsklassad flamskyddad PVC till 7,80 USD kostar 780 USD. Belagd PU till 9,40 USD kostar 940 USD och mikrofiber-PU till 12,00 USD kostar 1 200 USD. Om standard-PVC är specificerad med mjukgörare med låg migration och rutinmässig rengöring, kan den tjäna fem år. FR-kvalitet PVC kan nå åtta år. En belagd PU i en fuktig servicemiljö kan behöva återhämta sig år tre. Rankingen gynnar sedan PVC klart på totalkostnad.

Fem års totalkostnad per 100 m² klädsel, med realistiska ersättningsantaganden

PVC, standard
620 USD
PVC, FR kontraktskvalitet
780 USD
PU, belagd
1 504 USD
PU, mikrofiber
1 200 USD

Barer skalade till maximalt 2 200 USD. PVC-standard och FR-kvaliteter antas hålla fem år med rutinmässig rengöring; PU-belagd antas behöva en återhämtning år tre i en fuktig servicemiljö; mikrofiber PU antas hålla fem år under kontrollerade förhållanden. Arbetskraft, frakt och stillestånd beräknas till 60 % av materialkostnaden för en enskild återvinning.

Känsla, komfort och andningsförmåga

Touch framställs ofta som PU:s tydligaste fördel, men klyftan är mindre än vad exempelböcker antyder. Polyuretan-täckbeläggningar kan formuleras för att kännas torra, vaxartade eller silkeslena, och transfer-beläggningsprocessen återger finkorniga detaljer. PVC kan också skummas, ytbehandlas och präglas för att ge en mjuk, varm handkänsla. Skillnaden är att PVC generellt sett håller bättre stöd, formbeständighet och rengöringsbarhet, medan PU:s mjukhet kan komma med en tunnare beläggning och högre hydrolysrisk.

Andningsförmågan följer ett liknande mönster. En solid PVC-beläggning blockerar ånga nästan helt, så en PVC-säte kan kännas kladdig efter tjugo minuters kontakt. Mikroperforerad och skummad PVC förbättrar luftflödet och komforten. PU, och speciellt mikrofiber-PU, tillåter viss fuktångtransmission eftersom polymerstrukturen är mer öppen. Inget av materialen är lika med en äkta hud, men en bra skummad eller mikroperforerad PVC är ett praktiskt, hållbart alternativ för de flesta sitt- och väggtäckningsprojekt.

Vikten är den tredje komfortfaktorn. PU på 350 g/m² sparar ungefär 200 till 300 gram per kvadratmeter jämfört med en jämförbar PVC. På en 22-tums handbagageväska är det en meningsfull frakt- och hanteringsskillnad, och i skor förändrar det hur skon går in under den första veckan. För de flesta klädsel-, fordons-, fitness- och väggtäckningsapplikationer är dock det extra stödet och hållbarheten hos PVC viktigare än viktbesparingen.

Kemikalieöverensstämmelse, lukt och inomhusluftkvalitet

Efterlevnad är det område där ett billigt material tyst blir dyrt. Två syntetiska läder kan se identiska ut i en provbok och sitta på var sin sida av en förordning. Modern PVC är fullt kapabel att möta begränsade marknadskrav när rätt mjukgörare och täckfärgssystem väljs.

PVC: icke-begränsade mjukgörare och system med låg migration

Begränsade ftalater som DEHP, DBP, BBP och DIBP är begränsade enligt REACH bilaga XVII post 51 för artiklar på den europeiska marknaden, och liknande restriktioner gäller för barnprodukter i Nordamerika. I enlighet med PVC-produktion används icke-begränsade mjukgörare som DINP eller DOTP. Lågmigrering och låg-VOC PVC-kvaliteter finns också tillgängliga för bilar, möbler och inredning. PVC är i sig självslocknande, och formuleringar med låg rökhalt kan uppfylla krävande rökdensitets- och toxicitetsgränser. Detta är en stor fördel inom kollektivtrafik, kontraktsmöbler och träningsutrustning.

PU: lösningsmedelsrester och lukt

Lösningsmedelsbaserad PU-produktion kan lämna dimetylformamid- eller toluenrester om tork- och tvättstegen inte är ordentligt kontrollerade. Vattenbaserade och lösningsmedelsfria PU-system tar till stor del bort denna risk, och de minskar också lukten märkbart. För tätade interiörer som bilhytter är luftkvalitetstester för fordons interiörer som VDA 270 för lukt och DIN 75201 för imma standardkriterier för acceptans och PU bedöms lika strikt på båda som PVC. PU behöver också i allmänhet tillsatta flamskyddsmedel, vilket kan introducera sina egna lukt- och utsläppsutmaningar.

Delade krav

Vilken polymer du än väljer, förvänta dig att tillhandahålla bevis på begränsade aminer i azofärgämnen, tungmetaller, totalt flyktiga organiska föreningar och på vissa marknader polycykliska aromatiska kolväten. Textila miljömärken är fortfarande det snabbaste sättet att bevisa att hela konstruktionen, inte bara beläggningen, når en erkänd tröskel.

Ansökan per applikation: Där varje material vinner

Debatten löser sig mycket snabbare när den appliceras på en specifik produkt. Nedan är de sex kategorier där valet oftast bestrids i verkliga köpbeslut. I de flesta av dem är PVC den säkrare första specifikationen.

Bilinteriörer

Fordonshytter kräver nötningsbeständighet, färgbeständighet mot gnidning, låg imma och flambeteende. PVC dominerar dörrpaneler, nedre instrumentpaneler och många sätesstöd eftersom det präglar djupt, tål rengöringsmedel och självslocknar. Mjukgöraressystem med låg immning tar itu med imma på vindrutan. PU vinner på rattar, innertak och vissa premiumsätesytor där mjuk touch och låg glans spelar roll. En praktisk kompromiss som används av många program är PVC på slitstarka nedre ytor och kontaktytor, med PU endast där dess beröringsfördel är väsentlig.

High Wear-Resistant PVC Car Interior Leather Högt slitstarkt PVC-läder för bilinredning Högt slitstarkt PVC bilinredningsläder är ett högpresterande tyg designat för bilinteriörer, lämpligt för en mängd olika inredningsmaterial som ... Visa produkt →

Soffor och stoppade möbler

Hushåll med små barn klarar sig generellt sett bättre med PVC, som rycker bort spilld juice och kan torkas av med en fuktig trasa utan att ändra färg. Hushåll som köper på komfort kanske föredrar PU eftersom en PU-soffa känns varmare i ett kallt rum. Misslyckandet att se efter är migration av mjukgörare på låggradig PVC, där höljet fastnar i sig självt och tar upp färg från vad det än rör vid lagring. Leta efter en kompatibel topplack med låg migration och ett angivet migrationstestresultat. Med rätt formulering är PVC det mer familjevänliga och hållbara valet.

Soft-Touch Anti-Stain Faux Leather for Sofas Soft-Touch Anti-Stain konstläder för soffor Vårt Soft-Touch Anti-Stain konstläder för soffor är tillverkat av högkvalitativt PVC/PU-läder, med en fin, mjuk ytstruktur, en naturlig ådring och en bekväm känsla... Visa produkt →

För köpare som monterar ett komplett klädselprogram, vår soffserie i syntetläder täcker både mjuka och kraftiga PVC-konstruktioner i samma färgstandarder, vilket undviker den nyansfel som uppstår när PVC och PU kommer från olika leverantörer.

Väskor och bagage

Bagage är en viktaffär och PU:s lättare beläggning ger en fördel på kabinväskor och vagnar med mjuka sidor. PVC behåller en starkare fördel där hållbarhet, vattentäthet, högfrekvent svetsning och en starkt präglad statementyta krävs, såsom krokodilkorn. PVC motstår också nötning och nötning bättre när fodralet släpas över flygplatsens golv. För de flesta tunga bagage är PVC fortfarande den mer robusta specifikationen.

Skor

Skoöverdelar lever med konstant böjning och fukt. PU, särskilt polykarbonatbaserade kvaliteter, hanterar flexutmattning och kallsprickor bra, vilket är anledningen till att många mellanklassiga överdelar är PU. PVC förekommer oftare i foder, barnsandaler och vattentäta stövlar i wellington-stil, där dess låga fuktgenomsläpplighet, lätta svetsning och rengörbarhet faktiskt är fördelar. För vattentäta och lättstädade skor är PVC ofta det bättre tekniska valet.

Träningsutrustning

Detta är en förvånansvärt balanserad kategori. Bänkar och kuddar upplever svett, kroppsoljor och upprepad kompression, och PVCs avtorkningsbara yta och inneboende flambeständighet är attraktiva. Välj en PVC-kvalitet med ett skyddande täckskikt och mjukgörare med låg migration för att motstå salt- och solskyddsextraktion. PU med en skyddande topplack motstår detta bättre i vissa torra miljöer, men behöver ett extra flamskyddspaket för att klara de säkerhetstester som försäkringsbolagen i allt högre grad kräver. För livliga gym är PVC vanligtvis den mer hållbara och följsamma utgångspunkten.

Sweat-Proof Fire-Retardant Faux Leather for Fitness Equipment Svettsäkert brandskyddande konstläder för träningsutrustning Svettsäkert brandskyddande konstläder är designat speciellt för träningsutrustning. Det är hållbart och slitstarkt och bibehåller en slät, sprickfri och blåsfri... Visa produkt →

Inredning och väggbeklädnad

Väggpaneler och mjuk väggbeklädnad drivs av lukt och inomhusluftskvalitet snarare än nötning. PU:s lägre innehåll av mjukgörare och lägre luktprofil gör det till en standard i vissa lågluktande projekt, medan PVC förblir konkurrenskraftigt i områden med hög fuktighet som badrum och servicekorridorer där mögelbeständighet och rengöringsbarhet överträffar känslan. PVC-kvaliteter med låg lukt och låg VOC stänger nu mycket av luktgapet, vilket gör PVC till det mer mångsidiga och hållbara valet för de flesta entreprenadinteriörer.

Hur man specificerar materialet utan att brännas

De flesta klagomål som når en leverantör kan spåras till en specifikation som aldrig angav den kritiska egenskapen. En enda sida med acceptanskriterier förhindrar nästan alla av dem. Checklistan nedan täcker de värden som faktiskt orsakar tvister.

Minsta acceptanskriterier för att komma överens skriftligen innan en inköpsorder utfärdas.
Parameter Typiskt krav Varför det spelar roll
Totalvikt Angivna gram per kvadratmeter, tolerans plus eller minus 5 % Låg vikt kan innebära mindre beläggning eller mer fyllmedel; bekräfta polymerinnehållet
Tjocklek Angivna millimeter, tolerans plus eller minus 0,05 mm Påverkar flexlivslängd, svets- och sömbeteende
Rullebredd och längd 137 eller 142 cm, tolerans plus eller minus 1 %, nominella 50 m rullar Korta rullar ökar skäravfallet och enhetskostnaden
Abrasion Minsta Martindale-cykler för avsedd användning Den enskilt bästa proxyn för ytlivslängd
Flex och kall spricka Minsta cykler vid lägsta förväntade driftstemperatur Förhindrar sprickbildning vid vintertransport
Färgbeständighet mot gnidning Våt- och torrklassificering överensstämde mot en referensprov Förhindrar färgöverföring till kläder och vit klädsel
Mjukgörare eller polyoltyp Namngiven skriftligt; för PVC, ange icke-begränsad mjukgörare och migrationskvalitet Bestämmer följsamhet, lukt- och hydrolysbeständighet
Flamprestanda Namngiven testmetod och godkänd tröskel Acceptanskriterierna skiljer sig åt beroende på marknad och sektor
Lukt och utsläpp Luktklassificering och VOC-gräns om produkten är innesluten Kritisk för fordonshytter och förseglade möbler

Ytterligare två vanor skiljer erfarna köpare från alla andra. Först, godkänn alltid ett produktionsprov från den faktiska linjen som kommer att köra din beställning, inte ett laboratorieprov, eftersom doseringen av mjukgörare och ugnstemperaturerna glider mellan raderna. För det andra, håll en behållen referens för det godkända provet förseglad och daterad, eftersom färg- och handkänsla efter sex månader är omöjliga att lösa utan en.

Fem myter som kostar köpare pengar

  • "PU är alltid mer miljövänligt." Lösningsmedelsbaserad PU kan ha en högre emissionsprofil än en modern lågmigrerande PVC. Processen och valet av mjukgörare eller polyol avgör svaret, inte de tre bokstäverna på etiketten.
  • "PVC är billigare, så det är bara budgetalternativet." Billig PVC är ett budgetalternativ. Kontraktsklassad flamskyddad PVC med låg migration kostar ofta mer per meter än PU för nybörjare, och det kan fortfarande vara det bättre köpet eftersom det håller längre och motstår fukt.
  • "PU spricker aldrig." Standard polyester PU kan hydrolysera i varma, fuktiga förhållanden och spricka värre än PVC. Polyoltypen är den avgörande faktorn.
  • "Syntetläder betyder PVC." Både PVC och PU är syntetiska. Termen säger ingenting om kemi, varför ett datablad alltid bör begäras in.
  • "Andas betyder vattentät." Mikroperforering förbättrar luftrörelsen men skapar också en väg för vätska. Om produkten måste motstå spill, specificera en solid PVC-beläggning istället.

Vanliga frågor

Är PU-läder dyrare än PVC-läder?

Vanligtvis, ja. Vid jämförbar tjocklek har PU vanligtvis en prispremie på 20 till 80 procent eftersom polyuretanharts kostar mer än PVC-blandning och överföringsbeläggningsprocessen är långsammare. Premien minskar när PVC är en följsam, lågmigrerande, flamskyddad kvalitet.

Vilken håller längre?

Det beror på vilket felläge du utsätts för. I torra, nötande, avtorkade miljöer håller PVC ofta längre. I varma, fuktiga, böjande miljöer kan en korrekt specificerad PU, särskilt polykarbonat- eller polyeterbaserad, överträffa standard PVC. Men PVC hydrolyserar inte, så en lågmigrerande PVC är det säkrare valet med lång livslängd i fuktiga, tropiska och rengöringsintensiva applikationer.

Andas PU-läder tillräckligt för att sitta på i timmar?

Det är bättre än solid PVC men ändå långt bakom en äkta hud eller ett vävt tyg. Om andningsförmåga är prioritet är mikrofiber-PU med mikroperforering ett alternativ, men skummad eller mikroperforerad PVC kan också förbättra komforten samtidigt som PVCs hållbarhet och rengöringsförmåga behålls.

Kan PVC-läder användas i bilinteriörer?

Ja, och det används ofta på dörrpaneler, nedre klädsel och sätesstöd. Begränsningarna är imma, migration av mjukgörare och röktoxicitet, som alla kan hanteras med rätt mjukgörare och täckfärgssystem med låg dimma.

Innehåller PVC-läder begränsade ftalater?

Det bör det inte om det säljs till reglerade marknader. Konform produktion använder icke-begränsade mjukgörare som DINP eller DOTP, och detta måste bekräftas skriftligen med testrapporter snarare än antas från ordet "eco" på ett provkort.

Är mikrofiber PU detsamma som PU-läder?

Microfiber PU är en delmängd av PU-läder. Beläggningskemin är likartad, men baksidan är en tredimensionell mikrofiberfiberduk snarare än en stickad, vilket ger ett högre nötningstak, en mjukare handkänsla och bättre fuktgenomsläppning. Det medför fortfarande hydrolysrisk om inte en polyeter- eller polykarbonatpolyol specificeras.

Vilket material är bättre för ett fuktigt klimat?

En lågmigrerande PVC är i allmänhet säkrare vid konstant fuktighet, eftersom den inte hydrolyserar. Om PU krävs för känslan, specificera en polyeter- eller polykarbonatpolyol och bekräfta hydrolystestresultaten.

Vilket är bättre för barnmöbler?

PVC är lättare att rengöra och svårare att skada, men det måste vara certifierat fritt från begränsade ftalater och tungmetaller. En soft-touch anti-stain PU väljs ibland för den taktila upplevelsen, även om det kostar mer och fläckar något lättare. För de flesta familjer är en kompatibel PVC med en topplack med låg migration det mer praktiska valet.

Om du väger PVC mot PU för en specifik produkt, är den snabbaste vägen till ett beslut en jämförande provuppsättning snarare än ett längre datablad. Skicka oss ansökan, förväntad livslängd, målmarknaden och det misslyckande du är mest orolig för, så matchar vi en PVC-kvalitet och en PU-kvalitet på samma underlag, färgstandard och tjocklek så att du kan köra riktiga söm-, svets-, nötnings- och flextester på identiska utgångspunkter. I de flesta fall kommer PVC-provet att möta uppdraget med bättre totalkostnad, bättre fuktbeständighet och enklare rengöring. Den jämförelsen tar ungefär två veckor och löser argumentet permanent, eftersom beslutet då baseras på ditt eget produktionsgolv snarare än på en generell regel som aldrig gällde för varje applikation.

Nyheter