PVC syntetiskt läder för fordon är ett laminerat material där varje lager har ett definierat jobb. En typisk rulle för sittplatser eller dörrbeklädnader är byggd av fyra funktionella lager, och var och en trimmas under produktionen för att möta kabinförhållandena i ett passagerarfordon.
En transparent beläggning på 0,02 till 0,05 mm sitter ovanpå kornet. Den kontrollerar glansnivå, reptålighet, fläckavstötning och den första beröringen av handen på sätet.
Mellan 0,30 och 0,60 mm tjockt bär detta lager det präglade ådring och pigmentet. Dess harts- och stabiliseringssystem bestämmer färgstabiliteten under solljus.
Ett mikrocellulärt skumlager ger dämpning och en mjuk återhämtning. För platta trimdelar används ett tätt bindningsskikt för att hålla ytan slät och formstabil.
Stickat, borstad eller ovävt tyg ger Automotive PVC Synthetic Leather dess rivstyrka, sömhållningsförmåga och förmåga att sträcka sig runt böjda sitsstöd.
Den staplade stapeln nedan visar hur en 1,2 mm vals av säteskvalitet delar sin totala tjocklek över de fyra skikten.
Materialval för PVC-syntetläder för bilar börjar med hartset. Suspensions- eller pastakvalitets PVC-harts med ett K-värde mellan 65 och 72 ger rätt balans mellan flöde under beläggning och styrka efter gelning. Hartset blandas med en mjukgörare, ett värme- och ljusstabiliseringssystem, pigment och funktionella tillsatser.
Mjukgörare för inomhusbruk är valda för låg migration och låg volatilitet. Polymera och högmolekylära mjukgörare håller sin position inuti filmen i åratal, vilket gör att ytan känns konsekvent och minskar rutornas imma inne i kabinen. Kalcium-zink stabilisatorsystem används för värmeskydd under bearbetning och för långtidsbeständighet mot solljus.
| Komponent | Typisk andel efter vikt | Roll i filmen |
|---|---|---|
| PVC-harts | 45 % till 55 % | Bildar polymernätverket och definierar draghållfasthet |
| Mjukgörare paket | 30 % till 40 % | Ställer in mjukhet, flexibilitet och hantering i kallt väder |
| Stabilisatorsystem | 1,5 % till 3 % | Skyddar färg och struktur under bearbetning och solexponering |
| Pigment masterbatch | 2% till 6% | Ger färgdjup och döljande kraft |
| Funktionella tillsatser | 1 % till 4 % | Tillför UV-absorption, flamskydd och glidkontroll |
Pigmenten dispergeras i bärarmjukgörare innan de når mixern. Förspridning tar bort agglomerat, så det färdiga syntetiska PVC-lädret för bilar visar ett jämnt färgfält även på stora delar av dörrpaneler.
En linje av syntetiskt läder i PVC för bilar flyttar materialet genom en fast sekvens. Varje station har ett eget temperaturfönster och en egen inspektionspunkt.
Harts, mjukgörare, stabiliseringsmedel och pigment blandas under kontrollerad temperatur tills pastan når en enhetlig viskositet. Varje sats kontrolleras med avseende på viskositet och färg innan den släpps till beläggning.
Pastan sprids på släpppapper eller direkt på ett överföringsbälte vid ett inställt mellanrum. Knivinställningen bestämmer hudens tjocklek, vanligtvis inom 0,02 mm från målet.
En ugnssektion mellan 150 och 190 grader Celsius smälter ihop PVC-partiklarna till en kontinuerlig film samtidigt som ytan hålls fri från defekter.
En skumbar blandning appliceras över huden, sedan pressas tygunderlaget in. Skummet expanderar i ett andra ugnssteg och bildar den mjuka cellstrukturen bakom ytan.
En präglingsvals av stål eller silikon pressar in kornet i den varma ytan. Korndjup hålls mellan 0,05 och 0,20 mm beroende på mönstret.
En vattenbaserad eller lösningsmedelsfri yta appliceras med en gravyrvals och härdas. Detta steg fixar glansnivån och lägger till fläck- och nötningsskydd.
Automatiserade kameror och manuella inspektionstabeller kontrollerar korndefekter, färgavvikelser och tjockleksvariationer. Godkänt material lindas på papperskärnor med 30 till 50 meter per rulle.
Olika fordonszoner belastar materialet olika. Tre standardkvaliteter täcker allt från bagagerumsfoder till förarstolsytor.
| Parameter | Standardbetyg | Förbättrat betyg | Premiumbetyg |
|---|---|---|---|
| Total tjocklek | 0,9 till 1,0 mm | 1,0 till 1,2 mm | 1,2 till 1,4 mm |
| Vikt | 450 till 520 g/m2 | 520 till 620 g/m2 | 620 till 750 g/m2 |
| Rullebredd | 1,40 m | 1,40 till 1,52 m | 1,40 till 1,52 m |
| Martindale-nötning | 30 000 cykler | 60 000 cykler | 100 000 cykler eller mer |
| Rivstyrka, varp och inslag | 30 N eller högre | 40 N eller högre | 50 N eller högre |
| Kall flex | -25 grader C | -30 grader C | -35 grader C |
| Ljusäkthet, blå ullskala | Årskurs 4 | Årskurs 4 to 5 | Betyg 5 |
| Horisontell brännhastighet | 100 mm/min eller lägre | 100 mm/min eller lägre | 100 mm/min eller lägre |
| Typisk position | Bagageutrymme, dörr nedre, lastkant | Dörrpanel, armstöd, instrumentbräda | Sittyta, styrområde, mittkonsol |
Martindale-cykler nås före synligt ytslitage. Längre stänger representerar en längre livslängd på högkontaktpositioner.
Linjediagrammet registrerar hur mycket av den ursprungliga draghållfastheten som återstår när prover av PVC-syntetläder för bilar genomgår xenonbågeexponering. Värdena är laboratoriereferenssiffror.
Varje inre zon har sin egen prioritet. Sätesytorna behöver nötningshållfasthet, instrumentbrädor behöver låg bländning och takbeklädnader behöver låg vikt. Att matcha rätt konstruktion till varje zon håller hela interiören konsekvent i utseende och känsla.
Förbättrad eller Premium Grade med ett skumlager på 0,3 mm eller mer. Fina småsten och korn i nappastil är vanliga. Tygunderlaget är valt för stretch runt bolster.
Förbättrat betyg at 1.0 to 1.2 mm with scratch-resistant finish. Soft foam on the armrest zone, flatter construction on the lower panel.
Lågblank finish under 1,5 glansenheter vid 60 grader minskar vindrutans reflektion. Värmestabila stabilisatorsystem håller färgen stabil i direkt sol.
Lättare rullar på 450 till 520 g/m2 med ett tunt skumskikt. Jämna korn med ett rent omslag på böjda pelare.
Premiumbetyg for repeated hand contact. Surface finish resists skin oils, sunscreen and everyday stains.
Tunn, tät konstruktion på 0,9 till 1,0 mm med mikroperforeringsalternativ. Stygnhållfastheten verifieras för handsydd finish.
Standardbetyg with reinforced backing. Easy wipe-clean surface suits luggage and equipment contact.
Högre nötningsgrader med avtorkningsbara ytor för skyttelbussar, taxibilar, ambulanser och lastbilar som ser tung daglig användning.
Utseendet på Automotive PVC Synthetic Leather kommer från tre val: den präglade ådring, färgtonen och ytglansen. Var och en kan väljas oberoende, vilket ger inredningsarkitekter ett brett utbud inom samma prestationsklass.
| Kornstil | Djup | Visuell karaktär | Vanligt bruk |
|---|---|---|---|
| Fin sten | 0,08 till 0,12 mm | Jämn, naturlig läderlook | Sittytor, dörrinsatser |
| Nappa slät | 0,03 till 0,06 mm | Mjuk, nästan plan yta | Premiumsäten, armstöd |
| Linne textur | 0,10 till 0,15 mm | Vävt tyg utseende | Dörrpaneler, stolplister |
| Kolväv | 0,10 till 0,18 mm | Sportmönster med djup | Sätesstöd, konsol |
| Läder korsfibrer | 0,12 till 0,20 mm | Djärvt naturligt mönster | Instrumentbräda, bagageutrymme |
| Mikroperforerad | Hål 0,8 till 1,5 mm | Andningsmönster | Sittcentrum, styrlinda |
Färgutvecklingen följer en referensstandard med uppmätt färgskillnad, så upprepad produktion matchar det godkända provet.
Inredningsprogram behöver ofta ett material som inte finns på hyllan. Utvecklingsteamet arbetar utifrån ett referensprov, ett färgkort eller en ritning och bygger syntetiskt läder i PVC för att matcha målet inom överenskomna toleranser.
En ny ådring kan graveras från ett fotografi eller ett läderprov. Det första präglingsförsöket slutförs vanligtvis inom tre till fyra veckor.
Färgen matchas under D65 och A ljuskällor. Delta E mellan godkänt prov och produktionsrulle hålls på 1,0 eller lägre.
Stickad baksida för stretch, borstad baksida för en mjuk touch, non-woven baksida för platta delar. Stödvikten varierar från 100 till 260 g/m2.
Anti-fingeravtryck, antimikrobiella, extra låg glans och förbättrad fläckfrigöring kan appliceras i ytbehandlingssteget.
God bearbetningspraxis skyddar utseendet på syntetiskt PVC-läder för bilar efter att det lämnat rullen. Inställningarna nedan används ofta i sits- och trimverkstäder.
| Processsteg | Rekommenderad inställning | Syfte |
|---|---|---|
| Rullkonditionering | Vila 24 timmar vid 20 till 25 grader C | Får rullen till verkstadstemperatur innan den skärs |
| Skärning | Stansning eller knivskärning, kornriktningen inriktad | Håller mönsterriktningen identisk över delarna |
| Synål | Storlek 90 till 110, läderspets | Ger rena nålhål och raka sömmar |
| Stygnlängd | 2,5 till 3,5 mm | Balanserar sömstyrka och ytplanhet |
| Tråd | Bondad polyester, Tex 40 till 70 | Matchar styrkan på stödtyget |
| Vidhäftande bindning | Vattenbaserad spray, 60 till 80 grader C aktivering | Fixerar höljet på skum och plastunderlag |
| Ånglindning | Yta under 90 grader C | Jämnar ut överdraget runt böjda sittdelar |
Laminering av fordons PVC syntetiskt läder till dörrpanelshållare görs genom vakuumformning eller kantlindning. Skumskiktets värmesträckande beteende gör att materialet kan följa djupa konturer utan kornförvrängning.
Varje produktionsparti av syntetiskt PVC-läder för bilar testas i det interna laboratoriet innan det skickas. Testprogram följer vanliga standarder för bilinredning och kundens tekniska specifikationer.
| Testobjekt | Referensmetod | Typiskt krav |
|---|---|---|
| Nötningsbeständighet | Martindale eller Taber | Ingen substratexponering vid specificerade cykler |
| Drag- och rivhållfasthet | ISO 1421 och ISO 4674 metoder | Uppfyller betygskrav i båda riktningarna |
| Ljusäkthet | Exponering för xenonbåge | Årskurs 4 or higher after cycle completion |
| Värmeåldring | Ugnsexponering vid 100 grader C | Ingen klibbig yta, ingen synlig förändring |
| Kall flex | Flextestare vid låg temperatur | Håller sig flexibel vid den angivna temperaturen |
| Brandfarlighet | FMVSS 302 eller GB 8410 | Brännhastighet 100 mm/min eller lägre |
| Imma | Gravimetrisk metod | Låg vikt av kondenserade flyktiga ämnen |
| VOC och lukt | Kammar- och luktpanelstester | Uppfyller fordonsprogrammets mål |
| Färgskillnad | Spektrofotometer | Delta E 1.0 eller lägre mot standard |
Kontinuerlig skanning över hela rullens bredd registrerar tjockleken vid varje produktionsmeter.
Linjeavsökningskameror identifierar kornfel, ränder och främmande partiklar vid full linjehastighet.
Ett prov från varje parti arkiveras, vilket gör att valfri rulle kan jämföras med dess ursprungliga testdata senare.
Daglig skötsel av syntetiskt läder av PVC för bilar är enkel. Den förseglade ytan absorberar inte vätskor, så de flesta fläckar kan tas bort innan de stelnar.
Torka av med en mjuk fuktig trasa och några droppar mild neutral tvål, torka sedan med en ren mikrofiberhandduk.
Blotta försiktigt med en trasa fuktad med utspädd tvållösning. Arbeta från kanten mot mitten av märket.
Ta först bort vätskan med absorberande papper och torka sedan av området med en fuktig trasa för att rensa bort eventuella sockerrester.
En vindruteskydd sänker kabinens yttemperatur vid parkering och skyddar färgen under åren.
Rullar av syntetiskt PVC-läder för bilar lindas in på tjocka papperskärnor, lindas in i polyetenfilm och packas i förstärkta kartonger eller på pallar.
| Objekt | Specifikation |
|---|---|
| Rulllängd | 30 till 50 meter, justerbar |
| Rullebredd | 1,40 till 1,52 meters |
| Kärndiameter | 3 tums papperskärna |
| Rullvikt | Cirka 25 till 45 kg |
| Packning | Polyetenfilm, kraftpapper, kartong eller pall |
| Lagringsskick | 10 till 30 grader C, relativ luftfuktighet 40 % till 70 % |
| Förvaringsposition | Rullar läggs platt eller hängde på en horisontell stång |
| Rekommenderad lagringstid | Upp till 24 månader i originalförpackning |
Två formningsvägar används för PVC-syntetläder för bilar, och var och en har sina egna styrkor. Kalandrerad film framställs genom att en uppvärmd PVC-blandning passerar genom en serie polerade rullar och sedan lamineras den på underlaget. Belagt material framställs genom att man sprider flytande pasta över en bärare och smälter den i en ugn. Interiörprogram väljer rutten enligt detaljgeometrin och ytmålet.
| Funktion | Kalanderad rutt | Belagd rutt |
|---|---|---|
| Filmtjockleksintervall | 0,25 till 0,50 mm | 0,30 till 0,80 mm |
| Tjocklekslikformighet | Mycket hög över bredd och längd | Hög, inställd med knivspaltkontroll |
| Korndetalj | Skarp, repeterbar prägling | Djupa, mjuka ådring med fina överföringsdetaljer |
| Alternativ för skumlager | Laminerad skumskiva | Kemiskt expanderat skum |
| Delarna som passar bäst | Platta paneler, takpaneler, dörrinsatser | Sätesöverdrag, armstöd, böjda klädsel |
| Produktionsstil | Långa kontinuerliga körningar | Flexibla körningar med frekventa färgbyten |
En sätesöverdrag måste hålla ihop genom tusentals sittande cykler, så skiktvidhäftning testas på varje kvalitet av syntetiskt PVC-läder för bilar. Skalhållfastheten mäter kraften som behövs för att separera PVC-huden från tygets baksida, och den kontrolleras både i färdigt skick och efter exponering för värme och fukt.
Siffrorna ovan är typiska resultat för förbättrat betyg. Skikten är sammanfogade med ett tvärbundet limsystem som håller sig stabilt mellan -30 och 90 grader Celsius, vilket täcker temperatursvängningarna vid daglig körning över årstider och klimat.
Komforten formas av mer än mjukhet. Skumstrukturen, ytfinishen och rullens vikt påverkar alla hur ett säte eller armstöd känns under en lång körning.
Skum med slutna celler på 0,3 till 0,6 mm ger en mjuk återhämtning som återgår till formen efter varje press. Sittytorna håller en jämn profil genom lång service.
Lättare pigmentfamiljer med solreflekterande tillsatser håller sätesytan svalare efter att fordonet har parkerats i solen.
Lågblank finish på instrumentbrädor och dörrtoppar begränsar reflektion på vindrutan och sidoglaset, vilket hjälper föraren att se vägen tydligt.
Skumskiktet och den flexibla filmen dämpar små gnisslande där stolsöverdrag kommer i kontakt med plastdetaljer, vilket ger en lugn kabin.
Interiörmaterial sitter nära passagerarna, så Automotive PVC Synthetic Leather är formulerad för att uppfylla ämnesgränserna som tillämpas av fordonsprogram runt om i världen. Tungmetallstabilisatorer ersätts av kalcium-zinksystem och mjukgörare väljs från ftalatfria familjer på begäran.
| Efterlevnadsområde | Typiskt tillvägagångssätt |
|---|---|
| Begränsade ämnen | Formuleringar screenade mot REACH- och RoHS-krav |
| Tungmetaller | Blyfria och kadmiumfria stabilisator- och pigmentsystem |
| Mjukgörare familj | Ftalatfria alternativ med låga migrationsegenskaper |
| Luftkvaliteten i kabinen | Låg VOC och låg aldehydfrisättning verifierad i kammartester |
| Flambeteende | Brännhastighet verifierad mot FMVSS 302 eller GB 8410 |
| Ytbeläggning | Vattenbaserade ytbehandlingar med mycket låg lösningsmedelshalt |
Fordonsklass påverkar hur mycket användning en interiör får och hur den städas. Korten nedan listar de betygskombinationer som passar varje segment bäst.
Förbättrat betyg on seats with Standard Grade on door lowers and trunk. Fine pebble grain and satin finish give a tidy, easy-care cabin.
Premiumbetyg on seat faces and armrests, Enhanced Grade on dashboard and door panels. Contrast stitching pairs well with Nappa-style grain.
Premiumbetyg with anti-stain finish and fully sealed seams. Rapid wipe-down between passengers keeps the cabin fresh.
Kraftig nötningskvalitet med flamskyddande tillsatser. Stormönstrade korn döljer dagliga kontaktmärken längs gången.
Torka rena ytor och stark stygnhållning för matsalsbänkar, sovplattformar och förvaringsfack.
Ambulans- och bruksinteriörer använder släta, sömlösa ytbehandlingar som rengör snabbt och tål upprepad avtorkning av desinfektionsmedel.
Kontrollera partinummer och nyans på varje rulle, lägg rullen platt en hel dag och markera fibrernas riktning på mönsterlayouten.
Använd en gångfot eller teflonfot för smidig matning, håll trådspänningen balanserad och håll stygnlängden konsekvent över sömgrupperna.
Värm locket försiktigt, sträck jämnt från mitten och utåt och fäst svinringar eller klämmor utan att dra fibrerna ur linjen.
Sätesöverdrag använder vanligtvis 1,0 till 1,4 mm Automotive PVC Synthetic Läder med ett skumlager på minst 0,3 mm. Denna konstruktion ger bekväm dämpning och sträcker sig bra över stolsstöden.
Mjukheten bestäms av mjukgöringsförpackningen, skumdensiteten och underlagstyget. Premium-rullar använder en finare cellstruktur av skum för en rundare handkänsla.
Ja. Mikroperforerat Automotive PVC Synthetic Leather är tillgängligt för ventilerade säten, och standardrullar hanterar temperaturen på uppvärmda sittdynor utan att ytorna förändras.
Varje godkänd färg lagras som en digital standard. Varje parti mäts med spektrofotometer och rullar från samma parti packas ihop för skärning.
Ytterskiktet är formulerat för att frigöra hudoljor och kosmetiska produkter, och det kan torkas rent med mild tvål och vatten.
Swatch-kort i A4-storlek och halvmeters snittlängder finns tillgängliga för passningsförsök och laboratorieutvärdering.
Mångsidigheten hos soffkonstläder i olika heminredningsstilar Soffa konstläder har vunnit betydande popularitet som material för hemmöbler, på grund av sin imponerande mångsidighet....
View MoreIntroduktion till syntetiskt läder Vad är syntetiskt läder? Definition och översikt: Syntetiskt läder, även känd som konstläder , veganskt läder , eller ...
View MorePVC (polyvinylklellerid) och PU (polyuretan) är två populära material som används vid tillverkning av syntetiskt läder för bilar , alla med sina unika egenskaper. Nedan är de viktigaste skil...
View MoreIntroduktion av syntetiskt läder för skor Vad är syntetiskt läder? Syntetiskt läder syftar på alla konstgjorda material som är utformade för att imitera utseendet, strukturen ...
View More